Tule messile vaatama “Veoautokross läbi aegade” näitust

Tagasi Lisatud:

Veoautokrossi sündi ning arengut võib seostada paljuski Viljandimaaga. Viljandi Autobaasi nr 8 mehed korraldasid esimesena Holstre-Nõmmel Eesti Meistrivõistluste I etapi ning viljandlane Tõnu Evert selle ka võitis. Hiljem sai esimeseks eestlasest NSV Liidu meistriks bagikrossis Viljandimaa mees Matti Villemson. Ainus eestlasest kahekordne Euroopa karikavõitja bagikrossis oli samuti Viljandimaa mees Jaanus Ligur.

Veoautokross oli nõukogude ajal ainuke autospordiala, millega nutikatel ralli- ja tehnikahuvilistel meestel oli võimalus tegeleda, sest juurdepääs ehtsatele vormelitele ja võidusõiduautodele puudus. Gaz ja Zil marki veoautodega krossitamine tõi hiljem ka pahandust, kuni selleni, et „tööautode” spordiala Moskva poolt 1979. aastal keelustati.

Veoautokrossi veteran Kalle Allik Viljandist on kolleegidega pühendunud juba üle viie aasta veoautokrossi ajaloo uurimisele, jäädvustamisele ning ala populariseerimisele. Kuna Eesti auto- ja motosport tähistab sel aasta oma sajandat sünnipäeva, otsustasid mehed ka veoautokorossi lipu üles tõmmata. Kogunenud värvikas materjal vormus käesolevaks näituseks. Teemadeks on pöörased algusaastad, tippaeg 1960-1970ndatel, veobagikrossi sünd 1980ndatel ja tänapäev. Olgu lisatud, et tänapäevalgi harrastatakse veoautokrossi ainult Eestis, Lätis, Leedus ja Venemaal.

Näituse toetajad on 2A Motors OÜ, Fresh-Est OÜ, Helpman OÜ, TOP Geodeesia OÜ, Matsi Tehnikaspordiklubi, Viljandi Linnavalitsus, Eesti Autospordi Liit.